DEM Parti Eş Genel Başkanları, 30 yıl 3 ay hapis cezası verilen Figen Yüksekdağ’ı ziyaret etti; “Mücadeleye yükleneceğiz”

Kobani Davası’nda kararların açıklanmasının ardından DEM Parti Eş Genel Başkanları Tülay Hatimoğulları ile Tuncer Bakırhan, 30 yıl 3 ay hapis cezası verilen Figen Yüksekdağ’ı Kocaeli Kandıra 1 No’lu F Tipi Cezaevi’nde ziyaret etti.

Eş Genel Başkanlar ziyaret sonrası sonrası Kocaeli Kandıra 1 No’lu F Tipi Cezaevi önünde açıklama yaptı.

MA’nın haberine göre Hatimoğulları, gerçekleştirdikleri ziyarette, Yüksekdağ’ın moralinin çok iyi olduğunu ve dayanışma gösteren herkese teşekkürlerini sunduğunu ifade ederek, “Sevgili Figen şunu açık ve net ifade etti. Bizler de bu görüşü canı gönülden paylaşıyoruz. Bu karar ve kararla paylaşılan şey aslında bir dayanışmanın bir ortak mücadelenin mahkum edilmeye çalışılmasıdır. Başından beri Kobanê Kumpas Davası’nın bir siyasi dava ve intikam davası olduğunu söyledik. Kobanê’de halk ile dayanışan IŞİD’e karşı gerek Türkiye gerek Ortadoğu gerekse dünyada en güçlü tavrı ortaya koyan halklar, ezilenler ve sömürülenlerin dayanışmasına bir ceza verilmek istendi. Bu cezaya karşı bizler Kandıra Cezaevinden sevgili Figen’in de ifade ettiği gibi, dayanışmamızı, özgürlük mücadelesini Kürt halkıyla, işçilerle, emekçilerle, kadınlarla, doğa ve insan hakları savunucularıyla dayanışmamızı sürdüreceğiz. Bu karar hiçbir şekilde bu duruşumuzdan, bu yaklaşımımızdan, bu mücadele azmimizden bizleri geri durdurmayacaktır. Ben bir kez daha sizlere teşekkür ediyorum. Sevgili Figen Yüksakdağ’ın da selam ve sevgilerini bir kez daha iletiyorum” dedi.

“Cezaevinde olan arkadaşlarımızla dayanışacağız”

Ardından konuşan Bakırhan ise, Kobani Davası’nda verilen cezaların haksız olduğunu belirterek, sürecin henüz bitmediğini dile getirdi. Bakırhan, “Nasıl ki bir sosyalist kadın olarak Figen başkanımız dünyanın ak yüzü, dünyanın en önemli, en temiz mücadelesini veren, IŞİD barbarlarına karşı savunan Kobanê halklarıyla dayanıştığı için buradaysa; bizler de Kürtler, kadınlar, devrimciler, gençler olarak dünyanın ak yüzü bir mücadeleyle dayanışan onun gerçekten savunuculuğunu yapan ve şimdi cezaevinde olan arkadaşlarımızla dayanışacağız” ifadelerini kullandı.

Bakırhan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu yargılama bitmedi, halklarımız mücadelesiyle dayanışması ile birlikte bu kesinlikle boşa çıkartılacaktır. Bomboş iddialar ve olmayan maddelerle arkadaşlarımızı cezalandırdıklarını düşünenlere daha büyük bir mücadele ve dayanışma ile gerekli yanıtı vereceğiz. Emin olun bugün burada ziyaret ettiğimiz Figen başkanımız dahil olmak üzere en kısa sürede cezaevindeki bütün siyasi tutsaklarla birlikte demokratik bir ortamda kol kola omuz omuza mücadele edeceğiz. Bugünler çok uzak değil diyoruz. Cezaevinde Figen başkanın bize verdiği moral ve motivasyonla daha güçlü mücadeleye yükleneceğiz. Figen başkanın bütün Türkiye halklarına en başta kadınlara ve gençlere selamlarını iletiyoruz.”

Kobani davasında yüzlerce yıl ceza yağdı: Demirtaş’a 42 yıl, Yüksekdağ’a 30 yıl 3 ay ceza!

6-8 Ekim 2014 tarihlerindeki Kobani olayları nedeniyle eski HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ’ın da aralarında olduğu 108 sanığın yargılandığı Kobani davasında 83. duruşmada karar açıklandı. Ankara 22. Ağır Ceza Mahkemesi, oybirliğiyle aldığı 130 sayfalık karar metninin özetini sanıkların ve avukatların yokluğunda okudu.

10 yıl önceki Kobani olaylarına ilişkin yargılanan sanıklara ağır cezalar veren mahkeme, 47 ayrı suçtan yargılanan yargılanan Selahattin Demirtaş’a toplam 42 yıl, Figen Yüksekdağ’a ise 30 yıl 3 ay hapis cezası verilmesine hükmetti.

Mahkeme, yargılanan 24 sanığa toplamda 407 yıl 7 ay hapis cezası verdi. Davada 5 tahliye, 12 beraat, 13 tutukluluğa devam kararı verilirken, firari 72 sanık hakkındaki dosya da ayrıldı. 

Karar duruşmasına katılmayan Demirtaş, son savunmasında “Vereceğiniz kararı yüzüme okumanıza fırsat vermeyeceğim. Kendinize okuyacaksınız” demişti.

TIKLAYIN – Kobani davasında karar: Demirtaş’a 42 yıl, Yüksekdağ’a 30 yıl 3 ay ceza! 

TIKLAYIN – Kobani Davası kararları: Kime ne kadar ceza verildi?

TIKLAYIN – Kobani kararına Külliye’den ilk yorum Mehmet Uçum’dan: Milli yargımızla ne kadar gurur duysak az

TIKLAYIN – Gültan Kışanak ve Sebahat Tuncel, 7,5 yıl sonra tahliye edildi: Bizim tahliyeye değil, özgürlüğe ve barışa ihtiyacımız var!

TIKLAYIN – Özgür Özel’den Kobani kararlarına ilişkin ilk açıklama: Kim ne derse desin bu davada bir hukuk yok!

TIKLAYIN – Kobani davasında beraat eden Ayhan Bilgen’den ilk açıklama: Tahliye ya da beraat alanları hedef haline getirmek nasıl bir psikoloji!

TIKLAYIN – Hatimoğulları’ndan “yumuşama” açıklaması: Böyle normalleşme olamaz

TIKLAYIN – Kobani kararına iktidar kanadından ilk yorum: “Hayırlı olsun”

TIKLAYIN –

TIKLAYIN – Barolardan Kobani kararına tepki: Türkiye’de yargı bizatihi siyasi hesaplaşmanın tarafı haline gelmiştir

TIKLAYIN – Kobani davasının eski avukatı Bozan, kararı değerlendirdi: Karar sarayın; tercihini, IŞİD çetelerinden, İŞID barbarlığından yana yaptı

TIKLAYIN – Kobani kararının ardından valiliklerden peş peşe yasaklama kararları geldi

TIKLAYIN – Kılıçdaroğlu’ndan Kobani kararlarına tepki: Adalet terazisi bugün bir kez daha kırıldı

TIKLAYIN – Kobani kararlarına CHP’den tepkiler: Kobani davasında çıkan kararlar AKP’nin siyasi intikamı

TIKLAYIN – Kobani davası kararlarına tepki yağdı: “AKP ve normalleşme sözcüklerinin birbirine mesafesini göstermesi bakımından ‘tarihi'”

TIKLAYIN – Kobani davasında 10 yıl hapis cezası verilen Ahmet Türk: Demirtaş’ı hedef haline getirdiler, bunu bir intikam davasına dönüştürdüler

 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir