Bira yapmak için ekmek dolu fıçılarla denizi aştılar

Fransız iki uçurtma sörfçüsü, içine 36 bayat ekmek koydukları fıçıları sırtlarına yüklenip Manş Denizi’ni geçti. Amaçları eski ekmeklerden şişelerce bira üretmek.

BBC Türkçe’nin aktardığına göre, ikili, Fransa ve İngiltere’yi ayıran sulardaki bu maceralı yolculuk sayesinde iki farklı dünya rekoru kırdıklarını söyledi. Fransa’nın Lille şehrindeki Pain de Minuit bira fabrikasında çalışan Martin Marescaux ve Theo Vanmarcke, 3 Temmuz Çarşamba günü Manş Denizi’ndeki İngiliz Portland Adası’nda bulunan Dorset’ten yola çıktı. Dorset’teki bir fırıncıdan aldıkları somun ekmeklerini fıçılara yükleyip, uçurtma sörfleriyle çarşamba günü Fransa’nın kuzeyindeki Cherbourg’a ulaştılar.

BAŞVURUDAN İKİ YIL SONRA İZİN ALABİLDİLER

İki sörfçü, dünyanın en işlek nakliye yollarından Manş’ın bu kısmında uçurtma sörfleriyle teslimat yaparak bir ilke imza attıklarını söyledi. Fransız sörfçüler, bu rotayı 4 saat 30 dakikada tamamlayarak da bir dünya rekoru daha kırdıklarını öne sürdü.

Sörfçüler, iki yıl önce Dorset’deki fırın zinciri Oxford’un sahibi Steve Oxford satılmamış ekmeklerden kalan yüklü bir stoku onlara teklif ettiğinde bu zorlu yolculuğu planlamaya başladı. Başlangıçta yolculuğun çok uzun süreceği ve çevre dostu olmayacağını düşünerek ekmekleri çöpe atmayı düşündüler. Fakat daha sonra ekmekleri uçurtma sörfüyle Manş Denizi’nden taşıyarak rekor denemesi yapmak için yetkililere başvurdular ve iki yıl sonra gerekli izinleri aldılar. Yolculuğu başarıyla tamamlayan ikili, ekmeklerden sekiz hafta içinde 3 bin şişe bira üretmeyi amaçlıyor.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir