Bitcoin Boğasından Son Rallinin Nedenleri! Nasdaq100 Benzerliği!

Lider kripto para son günlerde irtifa kaybetse de bu yılın ilk 3 ayında güçlü performans gösterdi. Bir çok analist ve uzman bunun daha başlangıç olduğunu iddia ediyor. Bunlar arasında kripto yatırımlarıyla ön plana çıkan Ark Invest’ten Cathie Wood da var. Wood yeni boğa açıklamasıyla Bitcoin’i destekliyor.

Cathie Wood: Bitcoin fiyatını yükselten şey bu!

Ark Invest’ten Cathie Wood, yakın zamanda CNBC sunucusu Andrew Sorkin ile bir röportaj yaptı. Ünlü Bitcoiner, Bitcoin’in neden son zamanlarda parabolik olarak yükseldiğine dair görüşünü paylaştı. Sorkin, BTC’nin Nasdaq 100 endeksinin fiyat eğrileri doğrultusunda hareket ettiğini varsaydı. Ayrıca, bunun da Bitcoin’i riskli bir varlık haline getirdiğini ileri sürdü.

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere, Mart ayında Bitcoin çok güçlü bir ralli yaptı. Bu süreçte, BTC tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 73,750 dolara yükseldi. Ünlü yatırımcı, bu yükselişin olası nedenlerine açıklık getirdi. Bitcoin’in son zamanlarda dünya çapında meydana gelen çeşitli itibari para devalüasyonlarına karşı bir yanıt ve koruma görevi gördüğünü ve insanların bunlar hakkında konuşmadığını belirtti. Cathie Wood bu bağlamda Mısır, Arjantin ve Nijerya’yı örnek gösterdi. Wood’a göre, şu anda spot BTC ETF’lerinin itici gücünün yanı sıra Bitcoin’i yükselten şey de bu.

BTC riskli varlık, ancak aynı zamanda ‘riskten koruyan’ bir varlık!

Bunun yanı sıra, Bitcoin bir “güvenliğe kaçış” ve “satın alma gücü ve servet kaybına karşı bir koruma” olarak hareket etmeye devam ediyor. Cathie Wood ayrıca Bitcoin’in aynı anda hem riskli bir varlık (traderlar ve spekülatörler için) hem de haydut rejimlere sahip ülkelerde ya da verimsiz para politikaları olan ülkelerde paralarını kurtarmaya çalışanlar için riskten uzak bir varlık olduğunu belirtti.

Bu arada Ark Invest, ARK 21Shares (ARKB) adlı spot Bitcoin ETF‘si olan şirketlerden biri. BitMEX Research’e göre, Ocak ayından bu yana ilk kez bugün bu ETF, Grayscale’den daha büyük bir çıkışla karşı karşıya kaldı. Bugün 88 milyon dolarlık Bitcoin Ark Invest’i terk ederek Grayscale’in 82 milyon dolarını gölgede bıraktı.

“Bitcoin Nasdaq hareketlerini yansıtıyor!”

Bu arada, popüler analisti Ali Martinez, Andrew Sorkin’in son Bitcoin fiyat artışına ilişkin görüşünü yineledi. Analist, Bitcoin’in Nasdaq100 fiyat hareketlerini yansıttığını gösteren grafiklere yer verdiği bir gönderi yayınladı. Bu iki grafik, mevcut Bitcoin geri çekilmesinin bile Nasdaq’ın benzer bir hareketiyle çakıştığını gösteriyor. Analist, bu modeli doğrulamak için Bitcoin’in 69.000 dolar fiyat çizgisinin üzerinde hızlı bir toparlanma yapması gerektiğini belirtti. Bu yazı sırasında BTC 65.866 dolardan el değiştiriyordu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir