‘Yangınlar temizlikle yüzde 70 azaltılabilir’

ÇİĞDEM YILMAZ / İstanbul – Neyişçi “Bunlardan biri, orman içerisindeki rüzgar hızını engelleyebilecek, düşürecek tedbirlerin alınması. Ormanda, eğer rüzgar yok ise sıcaklık ne olursa olsun yangın çıkmaz, çıksa bile büyüme olasılığı çok düşüktür. Bu nedenle, perdeleme dediğimiz ağaçlandırmalarla bu rüzgarı engellemeliyiz. Servi ağaçlarıyla bu perdeleme çok rahat yapılabilir” dedi.

YANICI FAKTÖRÜ

Neyişçi, ikinci önemli noktayı şöyle açıkladı: “Orman içerisinde eğer yanıcı dediğimiz, kuru yapraklar -ibreler de buna dahildir- iki üç milimetre kalınlığındaki kuru dallar varsa bunların temizlenmesi gerekiyor. Bir sigara izmaritinin kolayca tutuşturacağı bu saydığımız şeyler olmaz ise yangın çıkma olasılığı büyük ölçüde azalmış olur. Eskiden orman içerisindeki kuru dallar ve bu yanıcılar köylülere yakacak ihtiyacı adı altında verilirdi. Bu da ortadan kalktı. Büyük ve şiddetli yangınların arkasındaki temel nedenlerden biri de, orman köylülerinin, orman içerisinden yakacak ihtiyacını karşılamaması. İddia ediyorum, tüm Türkiye’deki orman tabanındaki bu tür kolay tutuşan ince yanıcıları temizlediğimiz andan itibaren Türkiye’deki orman yangılarının çıkma olasılığı yüzde 70 oranında azalır. Bu bir helikopterin bir yıllık kirası ile bütün Türkiye’de başarılı olacak bir iş. Hem yangınları azaltmış hem de köylülere yeni bir gelir imkanı sağlamış olursunuz. Bu yanıcı maddeler bu ormanlar içerisinde olmamış olsa bir sigara izmaritinin yangına dönüşmesi mümkün değil.”

MARMARİS’TE KAMPÇILAR MENTEŞE’DE İZMARİT

Muğla’nın Marmaris ilçesi Hisarönü Mahallesi’ndeki ormanlık alanda önceki gün çıkan yangınının söndürülmesinin ardından Orman Bölge Müdürlüğü ve jandarma ekipleri  bölgede inceleme yaptı. İncelemede, ulaşımın zor, elektrik nakil hatlarının bulunmadığı noktadan başlayan yangına, kampçıların neden olduğu değerlendirildi. Bölgede oldukları tespit edilen P.S. (39), H.S. (43) ve U.S. (47) gözaltına alındı. Yakalananların ifade işlemleri sürüyor.

– Muğla’nın Menteşe ilçesinde çıkan yangın kısa sürede kontrol altına alındı. İlk incelemelere göre yangının yol kenarına atılan bir sigara izmaritinden çıktığı belirlendi. 

– İzmir’in Menderes ilçesinde 29 Haziran’da bir hobi bahçesinden çıktığı belirlenen orman yangınına ilişkin gözaltına alınan iki şüpheliden biri tutuklandı, biri adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

DENİZİN AKCİĞERLERİ SÖKÜLDÜ!

Marmara’da deniz temizliği adı altında denizi temizleyen çayırlar katledildi. Balıkesir’in Erdek ilçesi Narlı Mahallesi’ndeki plajda, kepçeyle deniz çayırlarının sökülmesi üzerine inceleme başlatıldı. Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi Denizcilik Fakültesi’nden Prof. Dr. Mustafa Sarı, deniz ekosistemine yönelik bir katliama imza atıldığını belirterek, “Deniz çayırları denizin akciğerleri olarak bilinir ve bir metrekare deniz çayırı alanı günlük ortalama 10 litre civarında oksijen üretir. Deniz çayırlarına verilen her zarar, denizin oksijen üretim kapasitesinin azaltılmasına yardımdır” tepkisini gösterdi. Deniz biyoloğu Dr. Mert Gökalp de “Deniz çayırlarını sökersek balıklar ve canlılar beslenecek, saklanacak yer bulamaz. Deniz döngüsü ölür” dedi. / ALEYNA SEVİM İstanbul

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir